Motory

Vašek: „Pečlivě jsem zvážil všechny – 1 podnět ke vzdělávacím blokům na tento týden a po dlouhém rozhodování jsem vybral téma – spalovací motor dvojtakt čtyřtakt, brzdové systémy bubny kotouče, odpružení, závěsy kol, pneumatiky…“

A tak byly motory. V knížkách jsme zkoumali spalovací klasiku, ale pro děti nic nového. Tak jsme se pustili do výroby motoru. Po mnoha pokusech se nám podařil světový unikát – vyrobili jsme jednotaktový motor! A našli jsme způsob jak vytvořit „vákuum“ 😀

Princip našeho jednotaktnového motoru je následující:

  • vzduch uvnitř pístu se zahřeje, vytlačí píst (balónek). Povolením výfuku (brčka) dojde k vyfouknutí zplodin (*) a návratu pístu do původní polohy. Po opětovném uzavření výfuku, se však cyklus již neopakuje, neboť nedošlo k nasání nového studeného vzduchu, který by se zahříváním opět roztahoval a zvedal píst…

(* zplodiny vznikly tak, že Lucka nevyklepla chcíplého pavoučka uvnitř plechovky, při zážehu pak došlo k nechtěné kremaci :))

Lucka byla zklamána, protože se jí ani po dvou dnech nepodařilo vytvořit Stearlingův motor. Ale děcka byly spokojené, s prototypy „motorů“ se do sytosti vyexperimentovaly. Zahřívaly písty plechové i skleněné, na otevřeném i uzavřeném ohni, chladili ve sněhu a pustili by se i do parních motorů, kdybychom jim to nezatrhli kvůli bezpečnosti.

Co se bezpečnosti týče, tak děti dále zjistily, že některé materiály jsou citlivé na nárazové změny teploty. A přestože jsme věnovali náležitou pozornost tomu, abychom sklo chladili postupně, došlo nakonec k prasknutí sklenice, která už byla unavena našimi experimenty. Sklenice však jen slušně pukla, na jejim povrchu se objevila prasklina a tím to haslo. Žádné střepy, žádná exploze, žádná možnost pořezání. Jen přišla o svou vodotěstnost. V tomto případě tedy o žádné nebezpečí nehrozilo. Ale uvědomili jsme si, že kdybychom sklenici rychle zahřáli, například nalitím vařící vody, mohla by stejně tak puknout a vařící obsah sklenice by se mohl vylít na nás. To je třeba mít vždy na paměti, lijeme-li třeba čaj do skleněné konvice či sklenice.

Jo a ještě jsme hráli antické piškvorky…

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*